Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Inagurohet poli i drejtësisë, Cavalera: Institucionet e reja ju anëtarësojnë në BE

Eshtë inaguruar në Tiranë Poli i Drejtësisë, godina ku do të vendosen organet e reja të drejtësisë në vend.

Shefja e ONM-s Genoveva Ruiz Calavera tha gjatë ceremonisë se reforma në drejtësi do të çelë derën e Shqipërisë për në BE. Ajo kishte edhe një mesazh për të gjitha institucionet që të mos vonojnë ngritjen e shpejtë të institucioneve të drejtësisë së re.

“Ju bëjmë thirrje të gjithë aktorëve të ndërmarrin procesin pa asnjë vonesë. Duhet të jemi krenarë me atë që është arritur. Proverba thotë se Roma nuk është ndërtuar në një ditë, kështu që një reformë e tillë nuk mund të bëhet në një ditë, por do vite dhe integritet.

Po ashtu të gjitha institucionet kanë një mundësi dhe shans historik. Është një mundësi, pasi do të jenë brezat e ardhshëm që do të na gjykojnë, është një mundësi për të çelur derën për në BE” tha ajo.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet