Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Dokumenti/ Ministrja mohoi taksën mbi karburantet, ish-deputeti e nxjerr zbuluar (FOTO)

Pas deklaratës së ministres së Financave dhe Energjitikës, Anila Denaj se lajmi për shtuimin e një takes të re mbi karburanteti ishte një gënjeshtër e opozitës, kan reaguar ish-deputeti democrat, Agron Shehaj i cili ka bërë publik edhe dokomentin që sipas tij vërteton të kuundërtën e asaj çfarë thotë ministrja.

Shehaj shkruan në rrejtet sociale se qevria mashtron qytetarët duke e muhuar këtë taksë të re teksa shton se ligji i ri parashikon shprehimisht që burimi financiar i agjencisë mbi menaxhimin e rezervave të naftës do të jetë: “Tarifat e krijimit dhe mbajtjes se rezervës se sigurisë që aplikohen mbi sasitë e produkteve energjetike hidrokarbure që shiten në Republikën e Shqipërisë..”
dhe
“Këshilli i Ministrave, me propozimin e ministrit, vendos tarifat e përmendura në pikën 1.1..”

Ndërkohë që kujton edhe deklaratat e Kryeministrit Edi Rama mbi taksën e rrugës së Kombit, siopas Shehajt, “e vërteta është që kemi të bëjmë me taksën e radhës për shërbime të panevojshme, që nuk ka për qëllim rritjen e cilësisë së jetës së qytetarëve por vetëm një mënyrë të re për të pasuruar veten dhe miqtë e tij oligarkë në kurriz të popullit me të varfër në Europë”.

Reagimi i plotë:

Qeveria mashtron qytetarët duke mohuar taksën e re mbi naftën.

Ligji i ri parashikon shprehimisht që burimi financiar i agjencisë mbi menaxhimin e rezervave të naftës do të jetë: “Tarifat e krijimit dhe mbajtjes se rezervës se sigurisë që aplikohen mbi sasitë e produkteve energjetike hidrokarbure që shiten në Republikën e Shqipërisë..”
dhe
“Këshilli i Ministrave, me propozimin e ministrit, vendos tarifat e përmendura në pikën 1.1..”

Rama bën lojra fjalësh. Edhe taksën prej 5 eurosh të Rrugës së Kombit e quajti tarifë por pak rëndësi ka si e quan.

E vërteta është që kemi të bëjmë me taksën e radhës për shërbime të panevojshme, që nuk ka për qëllim rritjen e cilësisë së jetës së qytetarëve por vetëm një mënyrë të re për të pasuruar veten dhe miqtë e tij oligarkë në kurriz të popullit me të varfër në Europë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet