Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

KiE: Nuk i monitorojmë zgjedhjet në Shqipëri, ia kemi lënë OSBE-së

Këshilli i Europës ka reaguar sërish në lidhje me zgjedhjet në Shqipëri.

Pas njoftimit të parë dhe pas deklaratës të cilën më pas e fshinë nga faqja, ka reaguar sot sërish.


Në një deklaratë të zëdhënësit të KiE-së thuhet se ky institucion nuk do ti monitorojë zgjedhjet në Shqipëri, por ua ka lënë këtë detyrë OSBE/ODHIR-it.

Deklaratë nga zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Evropës mbi situatën përpara zgjedhjeve lokale në Shqipëri

Ne ndjekim nga afër situatën përpara zgjedhjeve vendore të 30 qershorit në Shqipëri, të cilat duhet të bëhen në përputhje me të gjitha detyrimet dhe standardet relevante ndërkombëtare për zgjedhjet demokratike, si dhe me legjislacionin kombëtar.

Në këtë kontekst, ne kujtojmë marrëdhëniet e qëndrueshme dhe të besueshme të Këshillit të Evropës me OSBE/ODIHR, të cilët kanë vendosur një mision vëzhgimi afatgjatë në Shqipëri.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet