Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Zjarr në Notre Dame, hetuesit francezë verifikojnë pistën për pakujdesi

Autoritetet franceze nuk kanë arsye të besojnë se zjarri, që ka dëmtuar Katedralen Notre-Dame në muajin prill, ka qenë rezultat i ndonjë aksioni kriminal, ndonëse janë duke hetuar mundësinë e neglizhencës, ka thënë Zyra e Prokurorit në Paris, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters.

“Dështime të caktuara, që deri më tani janë identifikuar, nuk kanë qenë të mjaftueshme për të vërtetuar se kanë shkaktuar zjarrin”, ka thënë përmes një deklarate, Prokurori i Parisit, Remy Heitz.

Megjithatë, Heitz ka thënë se hetimet kanë nisur, pasi ka ekzistuar mundësia se neglizhenca ka nxitur zjarrin.

Zjarri i madh që ka përfshirë Katedralen më 15 prill, pati shokuar Francën dhe gjithë botën, ndonëse struktura kryesore e objektit është ruajtur./rel

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet