Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Kolegji Zgjedhor rrëzon Metën: Zgjedhjet mbahen më 30 qershor

Kolegji Zgjedhor ka vendosur të rrëzojë kërkesën e Partisë Uniteti Kombëtar për çregjistrim nga zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Ky vendim i Kolegjit lexohet si përgjigje indirekte kundër vendimit të Ilir Metës për të shfuqizuar 30 qershorin.

Partia e drejtuar nga Idajet Beqiri kërkoi çregjistrimin nga zgjedhjet dhe heqjen nga lista e votimit bazuar në dekretin e Metës, por Kolegji Zgjedhor nuk e pranoi si kërkesë, duke lënë në fuqi vendimin e marrë më parë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Vendimi u mor nga Artur Malaj, Shkëlqim Mustafa, Ridvan Hado, Tomorr Shkreli dhe Lindita Sinanaj.

Jashtë ambienteve të Kolegjit, kreu i PUK, Idajet Beqiri, i pyetur nëse pret që ky institucion të shprehet edhe mbi dekretin e Ilir Metës për të shfuqizuar 30 qershorin, tha: “Në fakt thelbi i padisë sonë, ky ishte, se çdo padi ka një shkak. Shkaku kryesor që ne ngritëm padinë ishte dekreti i presidentit. Vendimarrja jonë ishte juridike dhe politike.”

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet