Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Mogherini e pikëlluar që nuk ka datë për hapjen e negociatave mes BE dhe Shqipërisë

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, tha të hënën se mungesa e vendimit për datën e nisjes së negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, do të kishte pasoja të këqija për sigurinë dhe bashkëpunimin në rajon, si dhe për procesin e përafrimit të Ballkanit Perëndimor me BE-në.

Mogherini i bëri komentet në ditën e parë të takimit të ministrave të Jashtëm të BE-së në Luksemburg.

Ajo tha se Komisioni Evropian konsideron se Shkupi dhe Tirana janë gati për të filluar negociatat.

“Është interesi ynë që vendet e Ballkanit Perëndimor të përfshihen në Bashkimin Evropian”, tha Mogherini.

Ministrat e BE-së pritet të vendsin të martën për këtë çështje.

Por, burime nga BE-ja kanë thënë se vendimi për dhënien e datës për Maqedoninë e Veriut do të shtyhet deri në vjeshtë, ndërsa për Shqipërinë, për shkak të paqëndrueshmërisë politike dhe problemeve me krimin e organizuar, BE-ja nuk është e gatshme që ta miratojë datën.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet