Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Humb jetën në sallën e gjyqit ish-Presidenti i Egjiptit

Mohamed Morsi, ish-Presidenti i Egjiptit është ndarë nga jeta sot në moshën 67-vjeçare.

Mediat ndërkombëtare raportojnë me Mursi ka ndërruar jetë gjatë një seance gjyqësore këtë të hënë. Televizioni egjiptian raportoi se Mursi fillimisht humbi ndjenjat në sallën e gjyqit dhe ndërroi jetë më pas.

Morsi, një figurë e lartë në ‘Vëllazërinë Myslimane’ u zgjodh president në vitin 2012 pas Pranverës Arabe të 2011-ës që i dha fund regjimit 30-vjeçar të presidentit Hosni Mubarak.

Një vit më pas, në 2013, Mursi u rrëzua nga ushtria pas protestave masive kundër Vëllazërisë Myslimane.

Ai po kryente dënimin me 7 vjet burg për falsifikimin e aplikimit të kandidaturës për garën presidenciale të vitit 2012.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet