Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Gazeta gjermane: Rama-BE ‘negociatat ose bashkim kombëtar’

Gazeta kryesore gjermane “Frankurter Allgemeine” sot në një artikull të korrespondentit Michael Martens, mbi çeljen e negociatave për Maqedoninë, argumenton se kryeministri i Shqipërisë Edi Rama po luan ngatërrestarin e zjarrvënësin, ç’ka ka shkaktuar shqetësim në Shkup dhe në qeverinë “mike” te Zoran Zaevit.

loading...

“Edi Rama kërcënon pas kulisave që në rast se Maqedonia shkëputet nga Shqipëria dhe merr e vetme çeljen e negociatave, atëherë Rama do shtrojë çështjen e Shqipërisë së Madhe pra bashkimin e Shqipërisë me Kosovën e troje të tjera përfshirë edhe ato të Maqedonisë.”

Gazeta si dhe më parë përsërit se pengesa për Shqipërinë janë mosfunksionimi i drejtësisë, krimi, korrupsioni e mosndëshkueshmëria e niveleve të larta qeveritare, ndërsa pë Maqedoninë, e cila arriti marreveshje me Greqinë e Bullgarinë, kritikat janë të kapërcyeshme.

“Në rrethana të tjera, fjalë të tilla do të dukeshin si ato të fqinjit xheloz e gojështhurur. Por Rama e ka bërë këtë edhe më parë duke treguar se është i gatshëm të luajë me zjarrin.”, shkruhet në artikullin gjerman.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet