Simptomat e para të kancerit në mushkëri

Kliko per me shume info

Sipas statistikave, kanceri i mushkërive është kanceri i tretë më i shpeshtë. Simptomat e para të këtij kanceri nuk vërehen deri sa sëmundja të ketë avancuar. Kështu që është e mira ti nënshtroheni kontrolleve periodike te mjeku.

Shenjat e hershme që shfaqen janë

Kliko per me shume info

– Një kollë e vazhdueshme që nuk largohet për dy a tre javë
– Dhimbje e vazhdueshme në gjoks dhe probleme me frymëmarrje
– Kollë me gjak
– Lodhje e papritur apo humbje në peshë

Kanceri i mushkërive fillon me jo funksionalizimin në mushkëri. Këto qeliza formojnë një tumor.Qelizat e kancerit të mushkërive përhapën e pastaj ndezin membranën duke prodhuar shumë lëngje që ndalon mushkëritë të zgjerohen plotësisht.

Kjo gjendje e rëndon frymarrjen dhe mund të çojë në sulmin në zemër.

Simptomat e avancuara të kancerit të mushkërive përfshijnë:
– Ënjtje të fytyrës, duarve apo qafës
– Kokë-dhimbje apo marramendje
– Shenja në qafë
– Dhimbje e eshtrave

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here