Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Eksperti: Edi Rama nuk është më i besueshëm për Berlinin

Kryeministri Edi Rama nuk është më i besueshëm për Berlinin. Deklarata vjen nga një prej ekspertëve të njohur për çështjet evropiane. Milan Nic është kreu i Programit për Europën në Institutin e Politikave GLOBSEC në Brastislavë.

Sipas tij, Bashkimi Europian po e tradhton Ballkanin dhe një ndër shkaqet lidhet me rënien e besueshmërisë për Edi Ramën në Berlin.

“Një tradhti për Ballkanin nga ana e BE-së. Djalli fshihet në detaje dhe nuk ka të bëjë asgjë me Maqedoninë e Veriut. Pikat kyçe: 1- Rënia e besueshmërisë për Edi Ramën në Berlin, 2- Politika e koalicionit gjerman, 3 Maqedonia si ‘dëm kolateral’ për të blerë kohë për Shqipërinë”, shkruan Nic në Twitter.

Komenti i tij është pëlqyer nga Florian Bieber, një profesor i njohur austriak, që ka kritikuar kohët e fundit qeverisjen e Edi Ramës.

Ndërkohë Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, tha të mërkurën se mbështet hapjen e negociatave për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, por paralajmëroi se jo të gjitha vendet anëtare të Bashkimit Evropian pajtohen me këtë vlerësim.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet