Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Eurodeputetja e parë shqiptare në PE për Suedinë është mbesa e Musine Kokalarit

Eurodeputetja e parë shqiptare e zgjedhur në Parlamentin Europian, Arba Kokalari, e cila përfaqëson Suedinë në PE është mbesa e intelektuales, disidentes dhe atdhetares së njohur Musine Kokalari.

loading...

Rekomandojme

“Para disa minutave u publikuan rezultatet paraprake të zgjedhjeve në Suedi për Parlamentin Europian. Arba Kokallari pas një fushate fantastike pushtoi Suedinë. Ajo tani ka siguruar një vend në Parlamentin Europian duke u bërë deputetja e parë me rrënjë shqiptare sipas rezultateve preliminare.

Partia e Arbës ka fituar 17.6 % me të cilin rezultat ju garanton 4 deputetë. Arba Kokalari u lind në Tiranë me 27 nëntor 1986. Ajo ishte mjafte aktive në Partine Moderate ku udhëhoqi me rininë dhe departamentin e kulturës në qytetin e Stokholmit. Urime Arba , gëzuar shqiptarë kudo ku ndodheni”, shkruan gazetari Astrit Gashi.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet