Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

OSBE/ODIHR: Jemi këtu për të vëzhguar zgjedhjet

Në një kohë që na ndan një muaj nga zgjedhjet lokale, përfaqësues të  misionit OSBE/ ODIHR në një  konferencë për shtyp, janë shprehur se delegacioni i tyre do të jetë i gatshëm të vëzhgojë zgjedhjet e 30 qershorit.

loading...

Rekomandojme

“Zonja dhe zotërinj ju uroj mirëseardhjen në këtë konferencë për shtyp për zgjedhjet lokale që do zhvillohen më 30 qershor. Ne jemi këtu me ftesë të qeverisë shqiptare për të vëzhguar zgjedhjet lokale. Ne vëzhgojmë procesin zgjedhor pa ndërhyrë, por raportojmë atë që vëzhgojmë. Periudha kohore. Është shumë e rëndësishme të kihet parasysh që zgjedhjet nuk janë vetëm në një ditë. Ajo çfarë vjen para dhe pas ditës së zgjedhjeve është po aq e rëndësishme me atë që ndodh ditën  e zgjedhjeve. Kemi pasur kënaqësinë të kemi bashkëpunim të mirë me gjithë aktorët muajt e kalua. Ne tashmë kemi patur takime, jemi pritur nga ministra eJashtme dhe doja t’i falënderoja për bashkëpunimin që kemi patur deri më tani. Anëtarët e misionit të OSBE/ODIRIt janë 10 dhe vijnë nga shtetet e BE-së. Pra, kemi ekspertë ligjorë, analistë për zgjedhjet ekspertë për pakicat kombëtare, kemi një ekspert për sigurinë dhe kemi zëvendës shefin e misionit.

Së shpejti do kemi edhe 18 vëzhgues afatgjtaë të cilët kanë marrë prezantimin. Direkt para zgjedhjeve shpresoj të kemi edhe 250 vëzhgues afatshkurtër.  Nëse kemi një përfaqësues këtu nga ambasadat do doja t’i inkurajoja se afati i zgjedhjeve është 10 ditë nga sot. Vëzhguesit afatshkurtër do vëzhgojnë qendrat e numërit në zgjedhje, për ditën e zgjedhjeve do jetë edhe një delegacion nga këshilli i europës. Kemi ardhur këtue dhe pa një ide të paracaktuar. Kemi ardhur këtu për të vëzhguar zgjedhjet. Që të gjitha shtetet pjesëmarrëse të OSBE-së janë zotuar për të vëzhguar zgjedhjet. Ne do të lëmë gjithmonë faktet ato që do flasin. “- u shpreh përfaqësuesja e OSBE-së.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Comments are closed.