Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Avionët e Greqisë fluturojnë mbi Maqedoninë e Veriut

Greqia të martën zhvilloi fluturimin e parë mbi Maqedoninë e Veriut, në një mision që u krye nga një F-16 nga 110 Combat Ëing i Forcave Ajrore Hellenike “Tactical Air”, me seli në Larisa.

loading...

Rekomandojme

Qëllimi i misionit ishte gjetja e çdo sektori bosh të radarëve dhe testimi i përputhshmërisë së sistemeve të zbulimit, shkruan gazeta greke “Ekathimerini”. Misioni i së martës ishte një fluturim testimi dhe do të pasohet nga më shumë gjatë muajve të ardhshëm.

Mbikëqyrja e hapësirës ajrore të Maqedonisë Veriore ishte pjesë e marrëveshjes së emrit të nënshkruar midis Athinës dhe Shkupit verën e kaluar dhe ka qenë pjesë e politikës së NATO-s për 12 vitet e fundit. Greqia tashmë kryen mbikëqyrje mbi Malin e Zi dhe Shqipërinë citon balkanweb,

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Comments are closed.