Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Manakyri mund të jetë shumë i dëmshëm, ja nga çfarë jeni të rrezikuar

Kujdesi i duarve dhe i thonjve po bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm për gratë gjatë viteve të fundit, por ekzistojnë një sërë hulumtimesh që vënë në pikëpyetje besueshmërinë e tyre.

Gjëja e parë që duhet bërë nëse keni ndërmend të hapni sytë ndaj toksicitetit real të mundshëm të këtyre produkteve është të kontrolloni indeksin e nomenklaturës së përbërësve kozmetikë, domethënë një listë të substancave të përdorura.

loading...

Rekomandojme

Vëzhgimi në detaje është i dobishëm për të identifikuar substancat për të cilat jeni alergjik ose në veçanti tre përbërës të vërtetë që mund të jenë të dëmshëm. Tolueni, për shembull, është një tretës që është i dëmshëm për sistemin nervor dhe riprodhues, duke shkaktuar probleme me sytë dhe hundën.

Formaldehidi është nga ana tjetër e rrezikshme si një kancerogjen, ndërsa dibutil ftalati mund të lidhet me problemet me sytë, hundën, stomakun dhe traktin respirator.

Këto janë vetëm tre nga substancat e panumërta që, si më shumë, si më pak, mund të krijojnë efekte anësore shumë të rrezikshme si: dëmtime në sy, reagime alergjike, të përziera, sëmundjeve të frymëmarrjes, shterpësi, kancer.

Nëse jeni veçanërisht të prirur për lyerjen e thonjve tuaj, por mbi të gjitha për shëndetin tuaj, përpiquni të jeni të kujdesshëm në blerjen e produkteve, duke i kushtuar gjithmonë vëmendje substancave të dëmshme që përdoren në përbërje të tyre

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Comments are closed.