Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Kjo fotografi u shit për 250 mijë dollarë, mësoni arsyen

Kjo që shihni është fotografia e parë e Mekës, e shkrepur nga oreintalisti nga Holanda, Christiaan Snouck-Hurgonje.

Imazhi në fjalë është shitur për shumën e 250 mijë dollarëve, ndërsa fotografia është realizuar në vitin 1888.

loading...

Rekomandojme

Fakti që është fotoja e parë e Mekës, dhe e realizuar në këtë vit, janë dy arsye që kanë ndikuar në këtë çmim marramendës.

Christiaan Snouck-Hurgon ishte njëherësh dhe studenti i parë perëndimor që iu mundësua të vizitonte Mekën.

Thuhet se detyra e tij në Jeddah ishte spuniazhi, sidomos ai ndaj indonezanëve që udhëtonin për në Mekë, për t’i kuptuar më mirë zakonet e tyre islame.

Kjo, pasi Hollanda kishte nisur të shtonte interesat e saj kundrejt Indonezisë. 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Comments are closed.