Basha: Dyert e Europës janë të mbyllura, ju jeni më italian se vetë italianët

Kliko per me shume info

Ka mbërritur në qytetin e Durrësit kryedemokrati Lulzim Basha.

Basha është pritur nga qindra durrsakë të cilët nën thirrjet e ‘Rama ik ‘ kanë mbështetur fjalën e Bashës.

Kliko per me shume info

Gjatë fjalës hyrëse të tij Basha ka falenderuar të gjithëqytetarët që e kanë pritur dhe e kanë mbështetur.

Ai është shprehur se rruga e Shqipërisë drejt Europës  është e gjatë dhe e vështirë por vendi së bashku me qytetarët do t’ia dal.

Ndër të tjera Lulzim Basha u ka kujtuar durrsakëve vitet famoze të 1990 duke u shprehur se në atë perudhë të gjithë emigruan dhe u bënë më Italian se vetë italianët.

“Një bashkim I tillë popullor nuk është parë që në ditët e përmbysjes së diktaturës. Kanë kaluar 30 vite dhe rruga jonë drejtë euriopës është e mbushur me dhimbje dhe sakrifica. Të gjithë ju e njihni kalvarin e vuajtjeve që prej vitit 1990, për tu zhvendosur në eruropë dhe u bën miq me europën. Durrsakët u bën më Italian se italianët.”-tha Basha ndër të tjera.

Fjala hyrëse e Lulzim Bashës:

Sot jam I shtangur dhe I pafjalë nga ky uragan që nisi në Maminas me pritjen madhështorëe të rinisë dursake.

Mirënjoheje për të gjithë ju. Nga zërat tuaj po troket ora shpresë plotë e ndryshimit të madh që po vje.

Cdo pasdite jemi bashkë në betejën tomë kombëtare dhe europiane për shqipërinë sigjithë Europa.

Një bashkim I tillë popullor nuk është parë që në ditët e përmbysjes së diktaturës. Kanë kaluar 30 vite dhe rruga jonë drejtë euriopës është e mbushur me dhimbje dhe sakrifica. Të gjithë ju e njihni kalvarin e vuajtjeve që prej vitit 1990, për tu zhvendosur në eruropë dhe u bën miq me europën. Durrsakët u bën më Italian se italianët.

Ky bashkim sot ka një tjetër mesazh, që kurrë më shqiptarët nuk do të klargohëen kokë ulur nga vendi I tyre. RTani ka ardhur koha e një  beteje vendimtare për jhetë a vdekje për një shqipëri si gjithë europa.

Dyertë e europës I ka mbyllur edi rama sepse aty mnuk shkohert me zgjedhje të vjedhuras, me një parlament të kapur nga krimi.

loading...