Reshjet e shiut në Fier e Patos, përmbyten 15 ha tokë bujqësore dhe sera

Kliko per me shume info

Reshjet intensive të rëna gjatë kësaj të enjteje në Fier kanë përmbytur disa akse rrugore.

Pamjet tregojnë se segmenti Fier-Patos është tashmë nën pushtetin e ujit duke krijuar vështirësi për qarkullimin e automjeteve.

Kliko per me shume info

Ndërkohë nën ujë janë edhe shumë hektarë toka bujqësore në zonën e Zharrëzës, ku të dhënat paraprake flasin për 15 ha tokë bujqësore dhe sipërfaqe me sera.


Ndërkohë, e njëjta situatë kaotike paraqitet edhe në zonën e Zharrës të Bashkisë së Patosit ku mësohet të jenë shkaktuar përmbytje masive.

Të dhënat paraprake flasin për mbi 15 ha toke bujqesore dhe sera te përmbytyra dhe përmbytja e një pularie në këtë zonë me mbi 10 mijë krerë pula. Po sipas ketyre burimeve dëmet janë shumë të mëdha dhe e gjithë sipërfaqja është nën ujë.

loading...