Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Ky rrjet social merr vendim ekstrem

Pas sulmeve terroriste kundër dy xhamive në Zelandën e Re, të transmetuar ‘live’ në Facebook, kompania ka vendosur të marrë masa duke përdorur këtë funksion ndaj gjithë atyre që shkelin rregullin, përfshirë këtu politikën e grupeve dhe individëve të rrezikshëm.

loading...

Rekomandojme

Nga sot, Facebook shpjegon në një shënim, “kushdo që shkel politikat tona më serioze do të jetë i kufizuar në përdorimin e shkeljes për një periudhë të caktuar kohe, për shembull 30 ditë, duke filluar nga shkelja e parë”.

Një shembull është ndarja e një lidhjeje me një deklaratë të një grupi terrorist pa ndonjë kontekstualizim. Platforma ka për qëllim të shtrijë kufizimet në zona të tjera në javët e ardhshme, duke filluar që të parandalojë të njëjtët shkelës të krijimit të reklamave në Facebook.

Partneriteti me tre universitetet amerikane – Universiteti i Maryland, Cornell dhe Universiteti i Kalifornisë, Berkeley kanë për qëllim gjetjen e teknikave të reja për të zbuluar mediat e manipuluara përmes imazheve, videove dhe audiove për të dalluar në këtë mënyrë postet e padëshiruara dhe postimet e modifikuara vullnetarisht.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Comments are closed.