“Babalja”, Salianji: Do kallëzoj drejtuesit e Policisë së Shtetit

Kliko per me shume info

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji në një prononcim për mediat para seancës gjyqësore të çështjes “Babalja”, ka deklaruar se nuk do të ketë seancë pasi gjyqtarja është tërhequr.

Ndër të tjera Salianji ka thënë se do të ngre padi për drejtuesit e Policisë së Shtetit dhe se nuk ka frikë për procesin që e pret në lidhje me çështjen ‘Babalja’. Nga ana tjetër Fredi Alizoti ka kërkuar gjykim të shkurtuar të çështjes.

Kliko per me shume info

Fjala e Salianjit:

Sot është seanca e parë për çështjen Xhafaj, të ashtëquajtur Babale. Jam sot për respektin tuaj, pasi shumë i kam respektuar institucionet kur bëhej fjalë për denoncimin e krimit në qeverisje. Rama ka disa njerëz që i paguan si prokuror që duan të varrosin çështjen e lidhjes së qeverisjes me krimin. Qytetarët janë lodhur me këtë drejtësi që nuk bën drejtësi. Të gjithë e shohin, që nuk marrin drejtësi, por zvarriten. Ashtu si Rama ka disa njerëz që i paguan me taksat e qytetarëve.

Do të bëj kallëzim penal për drejtuesit në polici, për të gjithë zingjirin e përfshirë në këtë dosje. I ftojë në proteste sot qytetarët, pasi nuk gjejnë drejtësi. Sepse kërkojnë arsim dhe përballen me injorancën. Të dalin të protestjanë për të ndryshuar pushtettin dhe për vete.

Sot në dijeninë time nuk do të ketë proces pasi gjyqtarja është tërhequr. Janë të gjitha edhe datat. Prandaj e mbaj sot vemendjen te protesta. Është përcaktuar para 4 ditësh. Është lajm i mirë që drejtësia të eci më shpejtësi. Sot nuk do të ketë proces. Situata është se nuk ka ansnjë të arrestuar për personat që janë të përfshirë në këtë çështje. Larg qoftë të kem frike nga Rama. Une nuk kam frikë nga asgjë. Rama është një dordolec që nuk bën dot asgjë.

Frika me e madhe e imja është që të kem ndonjëherë frikë. E gjithë çështja do të cojë ndonjë ditë në arrest drejtorët e policisë ddhe Fatmir Xhafajn . Kjo nuk është ndonjë gjë e madhe për të patur firikë kjo është një denoncim. Kemi një tuf ministrash dhe ish ministrash që kemi denoncuar.” ka përfunduar Salianji.

loading...