Mbani mend! Kafja në doza të duhura është një eliksir i jetës së gjatë

Kliko per me shume info

Ashtu si çdo gjë tjetër, edhe kafja e konsumuar në mënyrë të tepruar mund të ketë efekte anësore potencialisht të rrezikshme për trupin tonë. Por nëse merret në doza të duhura, mund të jetë një ilaç i shkëlqyeshëm për të çrrënjosur sëmundjet e këqija. Për shembull, a e dini se zvogëlon rrezikun e diabetit? Në veçanti, tipi 2.

Një filxhan në ditë zvogëlon mundësinë e kontraktimit të kësaj sëmundjeje me 7%. Edhe shirat në 50% në qoftë se ne zakonisht konsumojnë 2 ose 3 filxhanë në baza ditore.

Kliko per me shume info

Kafja është gjithashtu e dobishme për luftimin e kancerit, veçanërisht atë të prostatës, mëlçisë dhe gjirit. Mundësia reduktohet në një 40% të siguruar. Por e gjithë kjo do të jetë e padobishme nëse pini duhan.

Dhe pastaj këtu është një tjetër sëmundje e keqe që është zhdukur aq sa është e mundur. Kjo është sëmundja e Alzheimerit. Kafeina do të ishte një ndihmë e madhe në këtë dukje që stimulon që truri të mbetet aktiv dhe për këtë arsye të parandalojë këtë patologji.

Kafja gjithmonë rekomandohet në çdo kohë të ditës, madje edhe në mbrëmje nëse duhet të qëndroni zgjuar. Mos e teproi: më shumë se 5 filxhan në ditë janë të këqija, por në dozat e duhura do të na bëjë të ndihemi më mirë.

loading...