Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Vettingu/ KPA përjashton nga sistemi gjyqtarin, Astrit Faqolli

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin e gjykatës së Tiranës, Astrit Faqolli. Në korrik të vitit të kaluar, ai u konfirmua në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, por vendimi u apelua nga Komisioneri Publik për shkak të problemeve me pasurinë, ndërsa sot u shkarkua nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit.

Nga hetimet e kryera nga KPA-ja, rezulton se subjekti vlerësues ka probleme me kriterin e pasurisë, ku të dhënat e deklaruara nuk përputhen me ato reale.

loading...

Rekomandojme

Më parë, gjyqtari në fjalë u konfirmua në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, por ky vendi u apelua nga Komisioneri Publik, veprim ky që solli më pas edhe përjashtimin e tij nga sistemi i drejtësisë.

KPK e konfirmoi në detyrë, por komisioneri Publik e ankimoi vendim për gjyqtarin Astrit Faqolli, ndërsa theksoi se: “Në vlerësimin e Komisionerit Publik, në rastin konkret, konfirmimi në detyrë i subjektit të rivlerësimit nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit është bërë në interpretim të gabuar të ligjit dhe të provave të administruara gjatë hetimit administrativ”-pohonte Komisioneri Publik.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Comments are closed.