Kapet në Vlorë peshkaqeni bishtdhelpër

Diten e sotme një peshkaqen bishtdhelpër ra në rrjetat e peshkatarëve në afërsi të Gjirit të Vlorës.

Peshkataret thonë se ky lloj nuk është i rrezikshëm dhe ngrohja globale ka berë që kohët e fundit në rrjetat e tyre të ngecin specie të tilla.

Kliko per me shume info

Por, peshkaqeni bishtdhelpër përbën veçanti, ndonese ne Vlore dhe ne pjesen e Himares ne vazhdimesi jane kapur peshkaqene dhe peshq te medhenj.

Ky peshkaqen quhet Dhelpra e Detit për shkak të gjatësisë së bishtit dhe gjendet më shumë në brigjet tropikale. Mberritja e tij në ujërat tona duket se ka ndodhur për shkak të ndryshimeve klimaterike.

loading...