Ju shqetësojnë këto simptoma? Keni mungesë magnezi!

Ekspertët e shëndetit nënvizojnë shpesh rëndësinë e mineraleve dhe vitaminave në regjimin tonë ushqimor. Teksa një pjesë e njerëzve, mundohen që të jenë të informuar lidhur me vitaminat dhe mineralet që kanë dobi për shëndetin e tyre, ka disa elementë të cilat shpesh injorohen.

Magnezi është një prej tyre, një mineral shumë i rëndësishëm për shumë procese biologjike të trupit tonë. Magnezi ndihmon në absorbimin e kalciumit nga trupi dhe luan rol të rëndësishëm për forcimin dhe formimin e kockave dhe dhëmbëve.

Kliko per me shume info

Kjo do të thotë se gjithë ata që janë në rrezik prej osteoporozës apo që vuajnë, duhet ta kenë të pranishëm. Po ashtu magnezi është një mineral thelbësor për të pasur nj zemër të shëndetshme, për të parandaluar trombozën dhe mpiksjen e gjakut.

Ndër të tjera magnezi lufton krizat e migrenës, ankthin, pagjumësinë, depresionin, kapsllëkun, sindromën premenstruale, lodhjen e pashpjegueshme, dhimbjet e shpinës, gastritin, kockat e brishta, gurët në veshka, luhatjet e humorit, si dhe mban në normë rrahjet e zemrës.

Sasia e magnezit e nevojshme për nevojat e përditshme të një njeriu, janë rreth 330-400 mg në ditë.

loading...