Do të lirohen apo jo? Ja çfarë kërkon prokuroria për protestuesit që shkallmuan Kryeministrinë

0

Prokuroria ka kërkuar masën e sigurisë “arrest me burg” për 15 nga 19 të arrestuarve, disa orë pas përfundimit të protestës së 16 shkurtit para kryeministrisë.

Ndërsa sot kanë dalë para gjykatës, mësohet se organi i akuzës ka kërkuar burg edhe për Florenc Hoxhën, ish-kryetarin e Policisë Bashkiake të Tiranës, apo Sajmir Rexhepin, i njohur edhe si “Ujku i Cërrikut”.

Kliko per me shume info

Nga ana tjetër, prokuroria ka kërkuar masë më të lehtësuar për 4 të tjerë, mes tyre dy gra me  “Detyrim paraqitje” dhe arrest shtëpie.

Ata akuzohen për “Kundërshtimi i punonjësit të Policisë së rendit publik”, “Goditje për shkak të detyrës”, “Shkatërrimi i pronës” dhe “Prishja e qetësisë publike”.

Të arrestuarit janë:

Florenc Hoxha

Emanuel Nallbani

Naim Haxhiu

Andon Gjini

Resul Daci

Suzana Dimushi

David Linati

Hasan Jakupi

Ilir Hamedini

Festim Taku

Sajmir Rexhepi

Mitat Fieraku

Lefter Jakupi

Pëllumb Sheluka

Veljan Dine

Ndue Tuci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.