“Shqiponja” fjalë e vitit në Zvicër

Kliko per me shume info

Festimi i shënimit të golave që bënë Granit Xhaka e Xherdan Shaqiri në ndeshjen kundër Serbisë në Kampionatin Botëror që u mbajt gjatë verës në Rusi, ka shtyrë që në Zvicër fjala “Shqiponjë” të jetë fjalë e vitit.

Këtu është fjala më e mirë zvicerane të vitit nga pjesët gjermane, franceze dhe italiane. Në një vit që u mbajt Kupa Botërore e futbollit, fjala kryesore në gjermanisht-gjermanishtfolëse të vendit ishte “Doppeladler” (shqiponjë dykrenare), ndërsa ekuivalenti i tij italian (“gesto dell’Aquila”) u propozua si fjala kryesore në pjesën italiane të vendit.

Kliko per me shume info

Juria e Shkollës së Lartë të Zurichut për Shkenca Aplikative, ka marrë vendim që fjala “shqiponjë” të zgjedhet si fjalë e vitit në Zvicër

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here