Lufta e Jemenit: Fillon bisedimet e paqes në Suedi

Kliko per me shume info

Bisedimet e paqes që kanë për qëllim dhënien fund të gati katër viteve luftë civile në Jemen, të përshkruara nga i dërguari i posaçëm i OKB-së si një piketë e rëndësishme, kanë filluar në Suedi.

Martin Griffiths njoftoi nënshkrimin e një marrëveshjeje të shkëmbimit të të burgosurve që do të mundësonte ribashkimin e mijëra familjeve.

Kliko per me shume info

Ekipi i tij po punon së bashku me delegacionet e qeverisë së Jemenit dhe rebelët e Houthit për të mundësuar bisedime.

Lufta ka shkaktuar krizën më të keq humanitare në botë në kohët e fundit.

Mijëra njerëz kanë vdekur në luftime dhe miliona janë në prag të urisë.

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here