Kina: Sanksionet nda SHBA-së do hiqen sa më shpejt

Zyrtarët kinezë kanë thënë se janë të sigurt në heqjen e sankisoneve tregtare të bëra ndaj SHBA dhe do të ndodhë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Një luftë e vazhdueshme tregtare ka parë që të dy vendet të vendosin taksë miliarda dollarë për mallrat e njëri-tjetrit.

Kliko per me shume info

Gjatë fundjavës, një marrëveshje e përkohshme u ra dakord midis Presidentit të SHBA Donald Trump dhe presidentit kinez Xi Jinping në takimin e G20 në Argjentinë.

Por shqetësimet vazhdojnë për mospërputhjet në informacionin që vjen nga të dyja palët.

SHBA dhe Kina ndaluan armiqësitë pas disa muajsh të tarifave të fshehta, duke rënë dakord të ndalonin çdo detyrë të re për 90 ditë.

Që nga bisedimet, Trump kishte publikuar në Tëitter një postim me detaje, por disa nga informacionet nuk përputheshin me atë që zyrtarëve të Shtëpisë së Bardhë.

loading...