Mattarela: Ja pse pranova ftesën e Ilir Metës për Kalabri

0

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta dhe ai i Italisë, Sergio Mattarela janë bërë bashkë sot në Kalabri ku kanë nderuar Heroin kombëtar Gjergj Kastrioti-Skëndëbeun.

Gjatë fjalëve të rastit, presidenti i Italisë Mattarela ka treguar edhe arsyet se pse ka pranuar ftesën e presidentit të Shqipërisë për të vizituar Kalabrinë dhe për të nderuar Skëndërbeun.

Kliko per me shume info

Sipas Mattarelës, lidhjet mes dy vendeve janë shumë të thella.

‘I dashur President Meta, e prita me shumë entusiazëm ftesën tënde për t’u takuar së bashku në një kuadër që të na lejonte të dëshmonin në një mënyrë shumë të qartë lidhjet e thella historike, kulturore politike dhe ekonomike që bashkojnë dy vendet tona dhe mbi të gjitha dy popujt tanë: në Kalabri në përvjetorin e 550-të të Heroit kombëtar të Shqiptarëve, Gjergj Kastriot Skënderbeut’, tha gjatë fjalës së tij presidenti i Italisë, Sergio Mattarela.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.