Juristi tegon arsyen pse Lleshi nuk mund të jetë ministër i Brendshëm

0

Emërimi i zëvendës ministrit të Brendshëm Sandër Lleshi paraditen e sotme shkaktoireagime të shumta nga radhët e politikës.

I ftuar në studion e emisionit “Top Talk” në Top Channel, juristi Jordan Daci ka komentuar emërimin e tij.
Daci u shpreh se presidenti Ilir Meta ka të drejtë të mos shpjegojë arsyet për mos-dekretimin të Sandër Lleshit në postin e ministrit të Brendshëm, kjo shpjegohet edhe në Kushtetutë.

Kliko per me shume info

Më tej, ai ka theksuar se Sandër Lleshi nuk mund të jetë ministër i Brendshëm, sepse një kandidaturë, e cila nuk është miratuar brenda 7 ditëve, duhej kthyer dhe të sillnin një tjetër emër.

“Presidenti ka të drejtë të verifikojë plotësimin e kritereve për të dekretuar një emër. Por presidenti nuk jep arsye për mos-dekretimin. Kushtetuta e ka të ndaluar që ushtarakët të ushtrojnë dy detyra, ose dy funksione njëkohësisht. Aktet e Presidentit të shtetit nuk kanë nevojë për arsyetim.Në thelb ka një qëndrim, që presidenti nuk është i detyruar të japë shpjegimin e tij, dhe pse do të japë arsyet e veta kur ti kërkohen. Theksoj se Presidenti është organi kontrollues i shtetit. Ngërçi kushtetues nuk zgjidhet me emërimin e Lleshit si zëvendës ministër i Brendshëm”, – ka thënë Daci.

Një kandidaturë, e cila nuk është miratuar brenda 7 ditëve, duhej kthyer dhe të sillnin një tjetër emër. Shanset për të shkarkuar presidentin janë 0. Është gjykata kushtetuese , ajo e cila mund të gjykojë nëse presidenti e shkeli ligjin apo jo”,-nënvizoi juristi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.