Banane në mëngjes, ja çfarë thonë dietologët

0

Edhe pse banania njihet për vlerat e veçanta ushqyese për trupin e njeriut, dietologët janë të mendimit se ky produkt nuk duhet konsumuar në mëngjes.

Ata japin edhe arsyet se përse nuk duhet të hani banane në mëngjes.

Kliko per me shume info

Bananet kanë në përbërjen e tyre mesatarisht 25% sheqer, që japin energji në momentet e para, por të lënë në një gjendje gjumi dhe lodhjeje vetëm pak më vonë. Probleme mund të sjellin edhe në aparatin tretës.

Për shkak se përmbajtja e lartë e sheqerit prish nivelin e insulinës, ju duhet ta mbani nën kontroll gjendjen e sheqerit gjatë gjithë ditës për të mos prishur ekuilibrin.

Koha më e mirë për të ngrënë banane është 45 minuta pas ushtrimeve fizike. Kjo sepse muskujt duhet të plotësohen me yndyrën që kanë djegur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.