Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Konflikti tregtar Kosovë – Serbi, reagon BE

Futja e tarifave shtesë për produktet e Serbisë dhe ato të Bosnjë e Hercegovinës me vendim qeverie të Kosovës, ka shkaktuar jo pak reagime negative, përfshirë dhe BE-në.

Zëdhënësja e BE-së për Çështjet e Politikës së Jashtme, Maja Kocijančič, ka kërkuar sqarim urgjent dhe tërheqje të vendimit të së martës të qeverisë së Kosovës.

Në mbledhjen e fundit të qeverisë së Kosovës ka ngritur tarifën e importit prej 1% në 11%, një veprim që nga zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, konsiderohet të jetë përgjigje ndaj fushatës së Serbisë për tërheqjen e njohjeve ndërkombëtare të Kosovës.

Leave A Reply

Your email address will not be published.