Gjermania hap dyert me ligjin e ri, ja sa lehtë mund të punojnë emigrantët shqiptare

Kliko per me shume info

Partitë e koalicionit gjerman ranë dakord për një ligj të ri të emigracionit ditën e martë, për të tërhequr punëtorë më të kualifikuar nga vendet jashtë Bashkimit Evropian, si një lëvizje e rrezikshme politike për të mbushur vendet bosh të punëve dhe për të stabilizuar sistemin publik të pensioneve.

Kancelarja e qendrës së djathtë Angela Merkel, Ministri i Brendshëm, Horst Seehofer dhe Ministri i Punës i Social Demokratëve, Hubertus Heil arritën një marrëveshje kompromisi që heq pengesat e tregut të punës për të gjithë qytetarët nga vendet jashtë BE-së, me kualifikime profesionale dhe aftësi të gjuhës gjermane.

Kliko per me shume info

Tre partitë e koalicionit ranë dakord për draftin, se kompanive do të lejohen të rekrutojnë punëtorë të huaj nga të gjitha profesionet, pavarësisht nga një listë zyrtare e sektorëve që kanë nevojë për punëtorë.

Drafti gjithashtu propozon që qeveria nuk do të këmbëngulë që kompanitë t’u japin përparësi vetëm shtetasve gjermanë në vendet e lira të punëve, para se të kërkojnë të huajt jashtë BE-së.

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here