ILUZIONI “THYEN” RRJETIN/ Na thoni çfarë shihni në foto, t’ju themi sa të vjetër jeni? (FOTO)

Kliko per me shume info

Si e perceptojmë botën rreth nesh mund të ndikohet shumë nga mosha.

Studiuesit dyshojnë se fytyrat në veçanti mund të jenë subjekt i paragjykimeve të nënndërgjegjeshme, me trurin duke u mbështetur në të dy proceset nervore dhe faktorët socialë për të njohur të tjerët.

Kliko per me shume info

Duke përdorur iluzionin optik të vitit 1915 ‘Gruaja ime dhe vjehrra une’, një studim i ri ka ilustruar se si mosha mund të diktojë atë që shohim në figura të paqarta, shkruan DailyMail.

Ndërsa shikuesit më të rinj kanë tendencë të shohin një grua në mes të 20-tave të saj, vëzhguesit më të vjetër kishin më shumë gjasa të shihnin një grua në moshën 60 vjeçare ose më të vjetër./lajmifundit.al

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here