Ndërton Bugattin me mbi 1 milion Lego

Me ‘Lego Technic’ ju mund të ndërtoni një veturë të vërtetë” njoftoi kompania daneze e lodrave. Për të mbështetur fjalët e tyre të fuqishme ata krijuan një kopje të plotë, të mundshme të Bugatti Chiron prej 3 milionë dollarë dhe ndoshta është krijimi më i mirë i LEGO-s ndonjëherë.

Në total, janë përdorur mbi 1 milion copa Lego Technic, duke shtuar një peshë prej 1 mijë e 500 kg. Ka pasur 13 mijë e 400 orë pune të futura në kopje, me aspektin më mbresëlënës të makinës. 2 mijë e 304 motorë LEGO Poëer Functions u vendosën së bashku, duke gjeneruar rreth 5,3 kuaj fuqi që mund të lejojnë që automjeti të godasë rreth 18 milje në orë.

Kliko per me shume info

Muaj të zhvillimit dhe testimit erdhën në kokë në qershor në pistën Ehra Lessien jashtë Ëolfsburg, Gjermani – të njëjtën udhë ku u provua origjinali Bugatti Chiron – kur zbuluam nëse makina do të lëvizte në të vërtetë”, shkruante kompania. Më ngazëllyese ishte kur shoferi zyrtar i testit Bugatti dhe ish-fituesi i Le Mans, Andy Wallace, ranë dakord të testojnë me makinë versionin teknik të Chiron në makinën e pare.

loading...