72 pushues përfundojnë në spital, çdo gjë u del prej hundësh

Kliko per me shume info

Pushimet janë kthyer në një makth për 72 pushues të një hoteli në Alanja të Turqisë.

Kliko per me shume info

Të 72 pushuesit  janë dërguar në spitalet e zonës pasi dyshohet se mund të jenë helmuar nga ushqimi.

Sipas agjencisë turke të lajmeve “DHA”,  disa prej pushuesve të hotelit janë dërguar në spital pasdreken e së mërkurës pasi patën të vjella dhe gjendje të fikëti.

Ndërkohë që gjatë mbrëmjes së po asaj dite, simptoma të njëjta përjetuan edhe pjesa tjetër e pushuesve në hotel.

Mediat raportojnë për fëmijë që villnin në korridore dhe familjarë të alarmuar që thërrisnin të shqetësuar shërbimet shëndetësore.

Si pasojë e gjendjes së rëndë të pushuesve të cilët sa vjen e shtoheshin, në  dyert e hotelit mbërritën 25 ambulanca. Ndërkohë që kishte edhe nga ata që në pamundësi për të pritur më gjatë shkuan me mjete të tjera në spitalet e zonës.

Një nga pushuesit Hasan Ates i vë fajin higjienës në hotel:

Problemi më i madh ishte pastërtia. Nuk kishte pastrim. Ata që shërbenin në mensë kishin mangësi në pastërti. Nuk ishte higjienike. Nga ushqimet merrja vetëm sallata. Edhe unë kam ndjerë shqetësime 3 ditë më parë. Probleme kishte edhe në përdorimin e pishinës.”

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here