Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Si të njohësh një goditje në tru dhe çfarë duhet të bësh për të parandaluar, këto janë efektet e dëmshme të saj

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, një goditje ne tru është në vendin e tretë në listën e sëmundjeve dhe çrregullimeve më vdekjeprurëse.
Për fat të keq, shumica e goditjeve nuk janë vënë re madje deri sa është tepër vonë.
Lajmi fundit.al dëshiron t’ju tregojë se si të njohësh një goditje dhe si ta parandalosh atë nga marrja e një jete.
Mjekët identifikojnë dy lloje të goditjeve: një goditje hemorragjike dhe një goditje ishemike të shkaktuar nga një bllokim i enëve. Një goditje isheme mund të mos ketë simptoma të dallueshme dhe lehtë mund të shkojë pa u vënë re.
Sipas statistikave, 80% e goditjeve janë të tipit ishemik. 37% e këtyre pacientëve me vdekje vdesin, 31% e atyre që kishin një aksident kanë nevojë për kujdes të përhershëm, dhe 20% nuk ​​mund të ecin më vete pas tyre.
Çfarë ndodh gjatë një goditjeje? 
Arsyeja më e zakonshme për një goditje ishemike është një mpiksje ose një grimcë që bllokon rrjedhjen e gjakut në një pjesë të caktuar të trurit. Indet rreth pjeses së mpiksur rriten dhe hapësira në kafkë është e kufizuar. Shfaqet presioni intrakranal dhe shfaqet dhimbje koke.
Mpirje ose dobësi e papritur në fytyrë, në këmbë ose në krah – sidomos në njërën anë të trupit Konfuzion, pamundësia për të folur ose kuptuar
Probleme me njërën apo të dy sytë Vështirësitë në këmbë, marramendje, humbje e koordinimit
Një dhimbje koke e rëndë që shfaq papritur pa arsye
Nuk mund të ketë dallim në simptomat midis dy llojeve të goditjeve, por në asnjë mënyrë, qasja e gabuar në trajtim mund të vrasë pacientin.
Prandaj është shumë e rëndësishme që menjëherë të telefononi mjekun për t’u diagnostikuar në mënyrë korrekte.
Simptoma të tjera që ju kërkojnë të vizitoni një mjek
Një dhimbje koke që çon në të vjella ose humbjen e ndjenjës së drejtimit Tensiteti i muskujve në pjesën e prapme të kokës të vjella
Errësim i syve Duke parë një vend për një kohë të gjatë për asnjë arsye Këto shenja mund të tregojnë një goditje apo probleme të tjera shëndetësore.
Çfarë duhet të bëni nëse dyshoni se dikush është duke përjetuar një goditje isheme © depozitiv fotografitë
Kërkojini personit të buzëqeshë. Kontrolloni nëse njëra anë e fytyrës duket e çuditshme.
Kërkojini personit të ngrejë të dy krahët. Kontrolloni nëse një nga armët është në të njëjtin nivel me tjetrin.
Kërkojini personit të përsërisë një fjali të thjeshtë ose poemë. Kontrolloni nëse personi shqipton fjalët qartë dhe saktë.
Nëse vëreni ndonjë nga këto simptoma, duhet ta merrni menjëherë personin në spital.
E vetmja mënyrë për të zvogëluar pasojat negative të një goditje është të ndihmojë personin brenda orës së parë.
Edhe mjekët nganjëherë nuk mund të identifikojnë arsyen për një goditje menjëherë. Nëse vëreni ndonjë nga këto simptoma tek të afërmit tuaj ose edhe në një të huaj total, telefononi një ambulancë dhe para se të mbërrijnë, bëjeni siç thotë dispeçeri.
Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet