"Mendoj për këtë, nuk dua të flas"/ DailyMail zbardh fjalët e ndjera të Xherdan Shaqirit për "Shqiponjën"

Aktualitet

Flamuri kombëtar i Shqipërisë ishte në qendër të fitores 2-1 të Zvicrës ndaj Serbisë të premten, pasi dy lojtarë bënë gjeste nacionaliste me duar.

Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri festuan golat e tyre duke treguar trashëgiminë e tyre etnike shqiptare.

Të dy futbollistët bënë me duar shqiponjën me dy koka, e cila është simbol i flamurit të Shqipërisë.

"Mendoj për këtë, nuk dua të flas", tha Shaqiri, i cili gjithashtu hoqi fanellën e tij pas shënimit. 'Në futboll, ti gjithmonë ke emocione. Ju mund të shihni se çfarë kam bërë, dhe kjo është vetëm emocion, dhe unë jam vetëm i lumtur që kam arritur qëllimin. E bëra, dhe ne nuk kemi pse të flasim për këtë ".

DailyMail shkruan se gjesti mund të ndezë tensionet midis nacionalistëve serbë dhe shqiptarëve etnikë. Shaqiri ka lindur në Kosovë, e cila shpalli pavarësinë në vitin 2008, shkruan DailyMail.

Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës dhe marrëdhëniet midis dy vendeve mbeten të tensionuara.

Prindërit e Xhakës janë me origjinë nga Kosova. Vëllai i tij luan për ekipin kombëtar të Shqipërisë.

Vitet e luftës në Ballkan dërguan shumë familje në vendet e Evropës Perëndimore, duke përfshirë Zvicrën. Zvicra ka dhjetëra shqiptarë etnikë në futbollin e tyre kombëtar./lajmifundit.al

ME TE LEXUARAT