“Plehrat shqiptarë do paguajnë 200 euro për ufon grek që këndon qençe”

Kliko per me shume info

Nga Gazmend Kapllani

Kliko per me shume info

Dje në Selanik të Greqisë, nacionalistë të majtë e të djathë, rrahën kryetarin e bashkisë së qytetit, Janis Butaris, një burrë i mençur dhe trim që vite tashmë i kundërvihet nacionalizmit histerik me të cilin është mbrujtur shoqëria greke – që nga krijimi i shtetit modern grek.

 

Butari është mbi të gjitha një simbol që urrejnë Kisha Ortodokse Greke, fashistët, stalinistët, kopukët, hajdutët, shteti i thellë grek. Përse e urrejnë? Sepse thotë disa të vërteta të thjeshta, si për shembull, flet për holokaustin e hebrejve të Selanikut (një qytet universiteti i të cilit është ndërtuar mbi varrezat e hebrejve të qytetit!); flet për të kaluarën e një qyteti, Selanikut, që dikur ishte një nga qytetet më kozmopolite në Mesdhe dhe që vala e nacionalizmit dhe spastrimeve etnike e ka kthyer në një provincë ku mbizotëron fjala e talibanëve ortodoksë dhe e paranojës nacionaliste.

 

Por unë për tjetër gjë doja të shkruaja. Kur isha në Tiranë, javën e kaluar, pash afishe të një koncerti që do jepet në Tiranë në datën 24 Maj, të një këngëtari grek quajtur Notis Sfakianakis; Notis këndon tallava greke, të quajtur në greqisht edhe “muzikë skiladhiko”, ose në shqip “muzikë qençe” apo “muzikë hum-hum”. Nejse, në një shoqëri të hapur njerëzit janë të lirë të dëgjojnë dhe të adhurojnë edhe muzikën hum-hum.

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here