Tensionet në Egje, Turqia kërcënon Greqinë: Po bën “llogari të gabuara”

Kliko per me shume info

Mes tensioneve në rritje midis Turqisë dhe Greqisë mbi incidentet në Egje, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë, Hulusi Akar i ka kërkuar në mënyrë indirekte Greqisë që të mos bëjë “llogari të gabuara”.

“Ne mund të kryejmë operacione në Afrin [në veriperëndim të Sirisë]. Ne mund të kryejmë operacione në lindjen dhe juglindjen e Turqisë. Nëse është e nevojshme, ne do të përmbushim çdo detyrë që mund të na caktohet në Mesdhe dhe në Egje pa hezitim. Askush nuk duhet të bëjë llogaritje të gabuara mbi këtë çështje”, citohet të ketë thënë Akar nga agjensia shtetërore Anadolu më 20 maj.

Kliko per me shume info

Akara nuk përmendi haptazi Greqinë, por deklarat e tij i referohen qartësisht këtij shteti, pasi ka pasur tension midis dy vendeve anëtare të NATO-s mbi pretendimet qe kane per sovranitetin e disa ishujve në Detin Egje, raporton “Hyrriet”.

Ai gjithashtu theksoi se Turqia po “ndjek gjithashtu nga afër zhvillimet në Detin e Zi” dhe është në bisedime të vazhdueshme me vendet bregdetare për sigurinë dhe stabilitetin e rajonit.

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here