Siri, mbërrijnë me urgjencë hetuesit ndërkombëtarë, ja çfarë kërkojnë të zbulojnë

0

Një grup investiguesish ndërkombëtarë kanë mbërritur pasditen e sotme në qytetin e Doumas në Siri, vendi ku dy javë më parë vdiqën më shumë se 70 persona pas një sulmi të rëndë kimik.

Sipas mediave të huaja, grupi hetimor i quajtur OPCW ka udhëtuar drejt Sirisë për të mbledhur mbetje kimike nga territori në mënyrë që pas akuzave të rënda nga vendet perëndimore ndaj atyre lindore, të arrihet të zbulohet se kujt vendi i përket substanca e përdorur.

Kliko per me shume info

Kjo ishte tentativa e dytë e grupit për të kaluar kufirin sirian, pasi ditën e djeshme autoritetet ruse dhe ato siriane i ndaluan atyre operacionin e ndërmarrë.

Hetimet kanë nisur pas akuzave të forta që Amerika, Britania dhe Franca hodhën në drejtim të liderit sirian Bashar-al Assad, duke e cilësuar këtë të fundit si përgjegjësin kryesor të këtij sulmi, i cili është mbështetur nga Rusia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.