“Prite pak timonin majtas se po ecën shumë djathtas…”, minatori zë ngushtë Ramën

0

Përfaqësues të sindikatës së minatorëve janë në lidhje online me kryeministrin Edi Rama e dy ministrat Arben Ahmetaj e Damian Gjiknuri. Një prej tyre iu ankua kryeministrit për politikën e taksave dhe përmes batutës i tha “ta priste pak timonin” majtas.

“Prije pak timonin majtas se po ecën shumë djathtas, ne e dimë që shteti me taksa mbahet por jemi njerëz të sëmurë, me ilaçe”, i tha i ish-minatori kryeministrit që nga ana tjetër “e sfidoi” t’i tregonte një taksë të rritur nga qeveria.

Kliko per me shume info

“Po marr vetëm ilacet. Sot në Shqipëri ka një dallim të madh mes aksesit në medikamente të popullatës me atë çka ishte me parë. Kemi hequr taksën mbi ilacet, që ishte 10 përqind për aspirinë e çdo ilaci tjetër. Kemi përfshirë në ilacen e rimbursimeve, 600 mijë njerëz, që nuk janë pjesë e sistemit të sigurimeve, kemi rritur listën e ilaceve të rimbursueshme dhe ka ende për të bërë por të gjitha këto para të kursyera njerëze janë para që i paguan buxheti i shtetit.

Ndërkohë që përjashto taksën mbi më të pasurit, që kaloi nga 10 në 15 përqind, kur vjen puna te kompanitë, dhe taksën e karburantit që ne e kemi rritur duke konsideruar rënien e çmimit në tregun ndërkombëtar, sot llogaria është që janë 120 mln dollarë nga përdoruesit e karburanteve, unë ju sfidoj të më tregoni një taksë të vetme që ka rritur qeveria, një të vetme”, iu përgjigj kryeministri.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.