Ministri i Jashtëm slloven: Pesimist për hapjen e negociatave me Shqipërinë

0

Çështja nëse Komisioni Europian do të rekomandojë të martën hapjen e negociatave me Maqedoninë dhe Shqipërinë është ende e hapur, tha sot në Luksemburg, ministri i Jashtëm slloven Karl Erjavec.

Ai theksoi se ishte e vështirë të parashikohej se çfarë do të ndodhte, por shtoi se ishte pesimist se asnjë vend nuk do të merrte një rekomandim.

Kliko per me shume info

Komisioni Europian do të publikojë nesër Raport-Progresin për vendet e Ballkanit Perëndimor ku pritet të përcaktojë çeljen e negociatave.

Mediat kanë paralajmëruar se Komisioni do të propozojë hapjen e negociatave, por duke kushtëzuar në rastin e Shqipërisë me rezultatet e procesit të vettingut dhe rezultatet në reformën në drejtësi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.