Koreja e Jugut bën gati ushtrinë sekrete të robotëve, alarm për shkatërrimin e njerëzimit

0

Ekspertët kanë paralajmëruar se një Universitet i Koresë së Jugut është në procesin e zhvillimit të një ushtrie robotësh sekrete që mund të shkatërrojë njerëzimin.

Akademikët kryesorë pretendojnë se Instituti Shkencës dhe Teknologjisë së Koresë (Kaist) po punon me prodhuesit e armëve Hanëha Systems për të zhvilluar teknologjinë shkruan DailyMail.

Kliko per me shume info

Më shumë se 50 akademikë udhëheqës nga 30 vende të ndryshme kanë nënshkruar një letër që bojkoton institucionin dhe shpreh shqetësim në lidhje me planet e saj.

Duke e quajtur atë një kuti të “Pandorës”, ekspertët besojnë se AI dhe robotët e automatizuar të vrasjeve nuk duhet të përdoren si armë lufte./lajmifundit.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.