Bingo! Kapen 300 kg kokainë të pastër në port pranë Shqipërisë

0

Një tjeter sasi e madhe prej 300 kg kokainë është kapur e fshehur në një kontenier në Portin e Genoas në Itali. Droga u gjet në një kontenier me një anije Dimitris C nisur nga vendet e Amerikës Latine dhe kishte destinacion disa porte evropiane.

Sinjali i parë për prezencë droge në bord erdhi nga kapiteni i anijes, shpjegon prokurori i Genovas Francesco Cozzi. Droga vinte nga Kili, Ekuador, Malta, Itali dhe ndoshta mbërrite në Spanjë.

Kliko per me shume info

Droga u gjet edhe me ndihmën e qenëve antidrogë, në një anije shumë të madhe si ajo Dimitris C. Sapo u panë pakot plastike u vu re qartë se për cfarë bëhej fjalë.

Në këtë moment, u ndaluan të 28 njerëzit në bordin e anijes për të parë se kush e transportonte drogën me vlerën 30 milionë euro.

Një 40 vjecar nga Tanzania konfermoi përpara autoriteteve se kishte rol në transportin e drogës. Mbetet për tu bërë e qartë se kush do të ishte destinacioni final I drogës, ndoshta Spanja meqënëse anija do të shkonte në Barcelonë dhe më pas Valencia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.