Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Takimi historik, Basha zbulon bisedën me Xhorxh Bush në Tiranë: Çfarë i thashë

Tirane, 10.06.07 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Xhorxh W. Bush dhe bashkëshortja e tij Laura Bush mbërrijnë në aeroportin Nënë Tereza. ATSH. Foto: Florian Abazaj

Kryetari i PD, Lulzim Basha përkujtoi vizitën historike të Xhorxh Bush në Shqipëri, plot 10 vite më parë.
Me anë te një postimi në “Facebook”, Basha tregon takimin me Bush dhe se çfarë bisedoi me të në aeroport.

POSTIMI I BASHES
Deklaratë e kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha

Sot 10 vjet më parë pata nderin të pres dhe ta shoqëroj gjatë gjithë vizitës së tij historike në Shqipëri, Presidentin e SHBA George W. Bush, i cili njoftoi nga Tirana vendimet se Kosova do bëhej e pavarur dhe Shqipëria do anëtarësohej në NATO.

Kombi ynë i është përjetë mirënjohës Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Si kryeministër i Republikës së Re unë do ta forcoj edhe më shumë bashkëpunimin dhe aleancën strategjike me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Presidentin Trump.

Leave A Reply

Your email address will not be published.