Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Rusia sfidon SHBA-të, vjen me një aeroplanmbajtëse akoma më të madhe

Rusia ka planifikuar të ndërtojë transportuesen më të madhe të avionëve në botë, sa madhësia e tre fushave të futbollit.

Aeroplanmbajtësja e njohur si Projekti 23E000E, është përmirësimi i ardhshëm ushtarak i Rusisë dhe do të kushtoj deri në $ 17.5 miliard dollar.

Kjo anije do të mbajë 90 avionë dhe do të marrë energjinë nga motorë bërthamorë, thonë mediat shtetërore ruse.

loading...

Rekomandojme

Aeroplanmbajtësja e re duket të jetë e njëjtë me transportuesen e re të Amerikës, dhe do të hyjë në shërbim në vitet 2030.

Profesori Vadim Kozyulin, pranon se anija do të bazohet në projektin e aeroplanmbajtëses së re amerikane USS Gerald R Ford.

Rusia ka vetëm aeroplanmbajtësen “Admirali Kuznetsov”, e cila u ndërtua nga sovjetikët në vitin 1985.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet