Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Skandali seksual, Krimet e Rënda nisin hetimet ndaj kryegjyqtarit të Gjirokastrës

krimet-e-renda-565x423Fillon hetimi për kryetarin e gjykatës së Shkallës së Parë Gjirokastër. Lajmi është bërë me dije nga burime zyrtare që kanë thënë se Prokuroria per Krime te Renda regjistroi ne mbremje procedimin penal per vepren penale “korrupsioni pasiv i gjyqtareve…”, parashikuar nga neni 319 i Kodit Penal dhe po kryen veprimet e nevojshme proceduriale.

Kerkesa e Ministrit te Drejtesise

Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani reagoi në lidhje me skandalin e kryetarit të Gjykatës së Gjirokastrës.
Ai ka bërë thirrje për shkarkimin e gjyqtarit ndërsa ka kërkuar edhe nisjen e hetimeve.
Reagim i Ministrit te Drejtesise, Ylli Manjani mbi materialin e trasmetuar ne emisionin “Stop”, TV Klan:
Ministri Manjani vlereson se:
1. Ngjarja e transmetuar audio eshte shokuese! E papranueshme per figuren e cdo zyrtari aq me teper gjykates.
2. I kerkoj menjehere KLD ta shkarkoje gjyqtarin Guximtar Boci nga detyra e Kryetarit te Gjykates si dhe ta pezulloje si gjyqtar.
3. Menjehere filloj procedurat e inspektimit per procedim disiplinor!
4. Nxis prokurorine te filloje hetimin penal.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet