Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

“Grusht shteti tentuan në 21 janar, por morën atë që merituan”!

berisha166Ish-kryeminsitri Berisha ka bërë një koment mjaft të fortë lidhur me situatën në Turqi. Ai e ka cilësuar edhe 21 janarin të njëjtë si grushti i shtetit të një nate më parë në Turqi madje shkon deri aty sa thotë se qytetarët në 21 janar morën atë që merituan

Berisha ka shprehur ngushëllimet në rrjetin social Facebook për viktimat e Turqisë ndërkohë harron e nga ana tjetër shkruan në një koment oshtë statusit të tij se qytetarët në 21 janar morën atë që merituan.

Ja reagimi:

“Deshton grushti i shtetit ne Turqi!
Te dashur miq, mbreme Turqia kaloi ne tronditje te rende. Njesi te ushtrise turke ndermoren aktin antikushtetues te grushtit te shtetit dhe tentatives per te permbysur me dhune pushtetin e dale nga vota e popullit, qeverine dhe presidentin dhe institucionet e tjera. Forcat politike, qytetaret e Turqise, autoritetet e vendit qendruan se bashku dhe bene qe kjo perpjekje aventureske antikushtetuese te deshtoje. Ne perleshje me forcat puçiste humben jeten dhjetra civil e shume te tjere u plagosen.
Duke denuar me ashpersine me te madhe kete akt te shemtuar antikushtetues te aventurierve puçist me uniforme dhe shprehur solidaritetin tim me qytetaret dhe autoritetet legjitime te vendit mik, shpreh ngushllimet e mia per familjet e viktimave te ketij akti shume te rende dhe uroj sherim te shpejte te lenduarve! sb”-shkruan Berisha në Facebook

Kujtojmë se më 21 janar të 2011 u vranë në mes të bulevardit 4 qytetarë të pafajshëm dhe askush nuk është dënuar asnjë kre i lartë i shtetit asokohe. – See more at: http://shqiptarja.com/politike/2732/berisha-grusht-shteti-tentuan-n–21-janar-por-mor-n-at–q–merituan-366026.html#sthash.KsRDkenk.dpuf

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!
3 Comments
 1. shqipe says

  Kur shikon këtë manipulues te llahtarshem shqipfoles, por edhe te dokumentave te institucioneve europiane(EUROPOL-it, Venecias), habitesh se si “standardet” e hipokrizizë te ketij ”mostre” nuk paskan kufi…….. . Edhe ”diktatori me i eger i Europes” duket amator ne kete ”art i piset”, krahasuar me kete ”manjak paranojak dhe delenxhi”, i cili eshte edhe ”shqiptari(?)”-MË ANTISHQIPTAR I TË GJITHA KOHËRAVE.

  Per ata qe skane as sy, as veshe dhe as tru:

  -Së pari, njeriu që u përdor si “mishi i dhisë” në lëvizjen studentore dhe më pas në partine demokratike, u kthye më pas në “ustai i mishit të dhise” në demokracinë shqiptare, ka një ngjashmëri të çuditëshme me personazhin më negativ të Charles Dickens-it në novelën e tij David Copperfield(1849)-Uriah Heep, të cilin “mishi i dhisë” duhet ta këtë lexuar, si tifoz i letërsisë që prezantohet sa herë ka rast.

  Uriah Heep – Është Arkitipi i hipokritit, fillimisht një njeri i përkushtuar deri në pështirosje, si sekretari i Z.Wickfield dhe dalë nga dalë ortak i tij, ai gradualisht zbulon karakterin e tij të dobet dhe të dyfishtë të një njeriu të paskrupullt, arrogant dhe shpirtzi, deri sa mbasi falsifikon dokumentat, përvetëson pasurinë e tij dhe familjes së tij. Përfundimi? Shumë i thjeshtë. Mbasi zbulohen fallsifikimet, ai përfundon në burg.

  -Së dyti këtu është me vend referimi tek një pasazh nga nga fjalimi i Fan Nolit për moralin dhe patriotizmin, në Parlamentin e Shqipërisë(1923):

  Anarkia morale: Këtu qeni nuk e njeh të zonë, këtu karakteret dobësohen, qullosen dhe ndërrojnë formë e ngjyrë dita me ditë si në kaleidoskop. Këtu ambicjet janë pa fre e pa kufi, këtu i padituri i di të gjitha dhe i pazoti është i zoti për të gjitha.

  Anarkia patriotike: Këtu brenda një dite si me magji tradhëtori bëhet patriot dhe patrioti tradhëtor. Këtu shohim përpara syve tanë të kapërdisen si patriotë të mëdhej ata që kanë luftuar për harfet dhe për flamurin e babës, që kanë djegur Shqipërinë e Mesme ose ata që janë puthur me andartet e i kanë ndihmuar te shenjtërojnë anë e mbanë Toskërinë. Këtu si më thoshte një mik është më mirë që njeriu të jetë tradhëtore të shikojë interesat e tij sepse kështu do të jetë i sigurtë që të nesërmen do të prokllamohet patriot i madh.

  -Së treti, me “bëmat” e tij, “qëni që të ha tinës”, justifikon edhe përcaktimin e Fan Nolit(1924), dhe eshte perfaqesuesi tipik i pjeses me te padenje te asaj krahine, sikurse ndodh ne çdo krahine tjeter :
  A të duhen sharlatanë,
  Që të lëpihen në çdo anë,
  Që të përçajnë vatanë,
  Ke sa të duash Tropojanë.

  Noli kete percaktim nuk e ka per te gjithe tropojanet(por vetem per bastardet), mbasi ai ka shkruar edhe Elegji per Tropojanin Bajram Curri, Dragoin e Dragobise-trim tribun i vegjelise, qe u vra nga forcat zogiste dhe agjentet serbe te prire nga Ceno beg Kryeziu, ne vitin 1925 ne Dragobi.

  Litari po mblidhet, ngadale-ngadale por pa ndaluar. Drejtesia vonon por nuk harron. Minjte po dalin nga “galeria”. I uroj “mareshallit antishqiptar” te jetoje sa me gjate qe te provoje 313.

  1. Gjoni says

   To qenke nje budall me “shkoll”

 2. Tr says

  Ate qe merituan? Fuck you! Nuk eshte trimeri te vrasesh ne rruge. ….kriminel erdhi 21 shi por jo janar. ..korrik. ..qe ta hash si fik.une do jem ne perlament me 200 mije tironsa. ..po nuk votuan. ….do votojme ne. …

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet