Deklarata e Edi Ramës në Prishtinë, reagojnë serbët: Provokim!

Aktualitet

rama-mustafa2016“Serbia i dënon në mënyrën më të rreptë pretendimet territoriale, të cilat kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i paraqiti në takimin e sotëm në Prishtinë”, ka deklaruar drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç.

“Do të ishte pakrahasueshëm më e dobishme sikur Rama dhe bashkëpunëtorët e tij të kishin dërguar mesazh pajtimi dhe po të kishin treguar dëshirën për bashkëpunim”, ka thënë ai, njofton “FoNet”.

Sot në Prishtinë është mbajtur mbledhja ndërqeveritare Kosovë – Shqipëri.

Kryeministri Rama ndër të tjera në këtë mbledhje ka thënë se “shqiptarët bashkimin kombëtar do ta bëjnë në Bashkimin Evropian”.

Por, mediat serbe e citojnë kryeministrin e Shqipërisë të ketë thënë: “Një territor, një popull, një gjuhë, një ëndërr”.

ME TE LEXUARAT