Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Akuzat e PD për mbifaturimet e energjisë, Qeveria: Faturat të para 2013

energji-elekrtikeKryeministria reagoi per akuzat e PD për mbifaturim të faturave të energjisë elektrike. Në portalin Transaprenca.al kryeministria sqaron se akuzat e PD nuk janë të vërteta.

Qeveria thekson se për vitin 2015 janë depozituar ankesa për 38 mijë fatura, ndër këto janë 12 mijë (ose 30%) qe përfaqësojnë fatura të lëshuara përgjatë periudhës 2007-2013, në kohën e PD.

“Ndërkohë që e vërteta është se për vitin 2015 janë depozituar ankesa për 38 mijë fatura të cilat përfshijnë një sërë problematikash si: Ankesa për faturim afrofe të ndara sipas periudhave rregullatore; Ankesa për mbifaturim; Ankesa të tjera për faturim gjatë kohës së pezullimit mbylljes; Depozitime vendime gjykate; Ankesa për dëm ekonomik, etj..Ndër këto ankesa, 12 mijë prej tyre (ose 30%) përfaqësojnë fatura të lëshuara përgjatë periudhës 2007-2013.Për sa i takon cilësisë së faturimit të vitit të kaluar, vetëm 8,800 klientë (12 mijë fatura) kanë depozituar ankesa për mbifaturim dhe faturim afrofe, shifër e cila përfaqëson më pak se 0.1% të totalit të faturave të emetuara gjatë vitit 2015. Mbi 90% e këtyre ankesave janë zgjidhur brenda vitit”, thuhet në sqarimin e kryeministrisë.

Më herët përmes një deklaratë për media të zëdhënëses Ina Zhupa, Partia Demokratike pretendon se për vitin e kaluar 91,400 qytetarë janë ankuar për faturime abuzive.

Edi Rama ka vërsulur bandën e OSHEE kundër qytetarëve me një valë të re represioni, abuzimi, mbifaturimi, për të rrjepur sa më shumë para kryesisht nga familjet që po vuajnë krizën ekomonike.

Deklaratë e zëdhënëses së PD Ina Zhupa

Faturimet shkruhen sipas nevojës për të mbushur arkën e Edi Ramës, e jo sipas konsumit.

Vetëm për vitin e kaluar, 91 mijë e 400 qytetarë janë ankuar për faturimet abuzive.

loading...

Rekomandojme

Gjahu i preferuar janë familjet që kursejnë energjinë dhe kur matësi tregon pak, atëherë banda e Edi Ramës i kalon në aforfe, duke ua shumëfishuar gjobën.

Shtëpitë në zonat e plazhit janë gjithashtu objekt sulmi. Edhe pse ato janë të mbyllura dhe pa konsum, familjarët zbulojnë papritur tarifa të kripura.

Faturohen sikur të kenë konsum normal edhe banesa emigrantësh që janë prej kohësh të mbyllura e ku nuk jeton njeri.

Ndërkohë që bizneset e mëdha që u përkasin oligarkëve të Ramës trajtohen me përkëdheli dhe lehtësohen në pagesat e energjisë.

Paratë që merr me dhunë e me manipulim faturash, Edi Rama i ndan më pas me miqtë e tij, me tendera ku fituesit janë të paracaktuar.

Ndërkohë që qytetarët varfërohen çdo ditë, ku çdo ditë Edi Rama gjen një mundësi të fusë dorën në xhepin e tyre e të marrë dhe qindarkën e fundit, ai vetë dhe klientela e tij mbushin thasët dhe janë të shqetësuar për parajsat fiskale.

Mbifaturimi është krim, dhe ata që e kryejnë këtë krim duhet dhe do të mbajnë përgjegjësi.

Qytetarët e abuzuar nga ky mbifaturim, nuk kanë asnjë detyrim, dhe ky abuzim është një thirrje për mosbindje civile.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet